Producers Guild Nominations!

“Argo” (Warner Bros.)

Producers: Ben Affleck, George Clooney, Grant Heslov

“Beasts of the Southern Wild” (Fox Searchlight Pictures)
Producers: Michael Gottwald, Dan Janvey, Josh Penn

“Django Unchained” (The Weinstein Company)
Producers: Reginald Hudlin, Pilar Savone, Stacey Sher

“Le Misérables” (Universal Pictures)
Producers: Tim Bevan & Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh

Life of Pi” (Fox 2000 Pictures)
Producers: Ang Lee, Gil Netter, David Womark

“Lincoln” (Touchstone Pictures)
Producers:  Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

“Moonrise Kingdom” (Focus Features)
Producers: Wes Anderson & Scott Rudin, Jeremy Dawson, Steven Rales

“Silver Linings Playbook” (The Weinstein Company)
Producers: Bruce Cohen, Donna Gigliotti, Jonathan Gordon

“Skyfall” (Columbia Pictures)
Producers: Barbara Broccoli, Michael G. Wilson

“Zero Dark Thirty” (Columbia Pictures)
Producers: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Megan Ellison

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

“Brave” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Producer: Katherine Sarafian

“Frankenweenie” (Walt Disney Pictures)
Producers: Allison Abbate, Tim Burton

“ParaNorman” (Focus Features)
Producers: Travis Knight, Arianne Sutner

“Rise of the Guardians” (Paramount Pictures)
Producers: Nancy Bernstein, Christina Steinberg

“Wreck-It Ralph” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Producer: Clark Spencer

The television nominees are:

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

“American Horror Story” (FX)
Producers: Brad Buecker, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Chip Vucelich, Alexis Martin Woodall

“The Dust Bowl” (PBS)
Producers: Producer Eligibility Pending

“Game Change” (HBO)
Producers: Gary Goetzman, Tom Hanks, Jay Roach, Amy Sayres, Steven Shareshian, Danny Strong

“Hatfields & McCoys” (History)
Producers: Barry Berg, Kevin Costner, Darrell Fetty, Leslie Greif, Herb Nanas

“Sherlock” (PBS)
Producers: Mark Gatiss, Steven Moffat, Beryl Vertue, Sue Vertue

The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series.

In November 2012, the Producers Guild of America announced the Documentary Theatrical Motion Picture, Television Series and Non-Fiction Television Nominations; the following list includes complete producer credits.

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

“A People Uncounted” (Urbinder Films)
Producers: Marc Swenker, Aaron Yeger

“The Gatekeepers” (Sony Pictures Classics)
Producers: Estelle Fialon, Philippa Kowarsky, Dror Moreh

“The Island President” (Samuel Goldwyn Films)
Producers: Richard Berg, Bonni Cohen

“The Other Dream Team” (The Film Arcade)
Producers: Marius Markevicius, Jon Weinbach

“Searching For Sugar Man” (Sony Pictures Classics)
Producers: Malik Bendjelloul, Simon Chinn

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

“Breaking Bad” (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett

“Downton Abbey” (PBS)
Producers: Julian Fellowes, Gareth Neame, Liz Trubridge

“Game of Thrones” (HBO)
Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, D.B. Weiss

“Homeland” (Showtime)
Producers: Henry Bromell, Alexander Cary, Michael Cuesta, Alex Gansa, Howard Gordon, Chip Johannessen, Michael Klick, Meredith Stiehm

“Mad Men” (AMC)
Producers: Jon Hamm, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Victor Levin, Blake McCormick, Matthew Weiner

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

“30 Rock” (NBC)
Producers: Irene Burns, Kay Cannon, Robert Carlock, Vali Chandrasekaran, Luke Del Tredici, Tina Fey, Matt Hubbard, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan, Jeff Richmond, John Riggi, Josh Siegal, Ron Weiner

“The Big Bang Theory” (CBS)
Producers: Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima Belyeu, Bill Prady

“Curb Your Enthusiasm” (HBO)
Producers: Alec Berg, Larry Charles, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel, Erin O’Malley, Jeff Schaffer, Laura Streicher

“Louie” (FX)
Producers: Dave Becky, M. Blair Breard, Louis C.K.

“Modern Family” (ABC)
Producers: Cindy Chupack, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny ZukerThe Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

“American Masters” (PBS)
Producers: Prudence Glass, Susan Lacy, Julie Sacks

“Anthony Bourdain: No Reservations” (Travel Channel)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandy Zweig

“Deadliest Catch” (Discovery Channel)
Producers: Thom Beers, Jeff Conroy, Sean Dash, John Gray, Sheila McCormack, Bill Pruitt, Decker Watson

“Inside the Actors Studio” (Bravo)
Producers: James Lipton, Shawn Tesser, Jeff Wurtz

“Shark Tank” (ABC)
Producers: Rhett Bachner, Becky Blitz, Mark Burnett, Bill Gaudsmith, Yun Lingner, Brien Meagher, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Skowlund, Paul Sutera, Patrick Wood

Congrats to the nominees, especially Beasts and Moonrise Kingdom. Can't wait to see Zero Dark Thirty. The rest of the nominees are at the source cause they wouldn't all fit in the post.