AFI Top 10, LAFCA, and a bunch of other critics awards winners

American Film Institute's Top 10 Films
The Descendants
The Girl with the Dragon Tattoo
The Help
J. Edgar
Hugo
Midnight in Paris
Moneyball
The Tree of Life
War Horse
Bridesmaids


The Artist and Tinker, Tailor, Soldier, Spy were not eligible. Apparently they did see Extremely Loud & Incredibly Close. Ew @ J. Edgar over Drive.


Boston Film Critics Association winners

Best Picture: THE ARTIST (close seconds: HUGO and MARGARET)

Best Director: Martin Scorsese for HUGO. Close runner-up: THE ARTIST

Best Actor: Brad Pitt for MONEYBALL Runner-ups: George Clooney for THE DESCENDANTS, Michael Fassbender for SHAME

Best Actress (another competitive one!): Michelle Williams for MY WEEK WITH MARILYN.

Best Supporting Actor: Albert Brooks for DRIVE

Best Supporting Actress: Melissa McCarthy for BRIDESMAIDS. Jeannie Berlin: close second for MARGARET

Best Ensemble: CARNAGE (“MARGARET was a fairly close runner-up”)

Best Screenplay: MONEYBALL

Best Use of Music: Cliff Martinez, DRIVE and Ludovic Bource, THE ARTIST (a tie) Runner up: THE DESCENDANTS

Best Editing: Christian Marclay for THE CLOCK Runner-up: HUGO.

Best Cinematography: Emmanuel Lubezki, THE TREE OF LIFE. Runner-up: HUGO.

Best New Filmmaker (David Brudnoy Award): Sean Durkin for MARTHA MARCY MAY MARLENE (FINALLY!) Runner-up: J. C. Chandor for MARGIN CALL.

Best Documentary : PROJECT NIM (James Marsh, who made MAN ON WIRE). Close second: BILL CUNNINGHAM NEW YORK.

Best Foreign Film: INCENDIES (Seriously? Both runner-ups are so much better)  Runner-up: A SEPARATION and POETRY


New York Film Critics Online Winners

BEST PICTURE- The Artist

BEST DIRECTOR – MICHEL HAZANAVICIUS for The Artist

BEST ACTOR- 
MICHAEL SHANNON for Take Shelter (runners-up: MICHAEL FASSBENDER for Shame and GARY OLDMAN for Tinker, Tailor, Soldier, Spy)

BEST ACTRESS- MERYL STREEP for The Iron Lady

BEST SUPPORTING ACTOR – ALBERT BROOKS for Drive

BEST SUPPORTING ACTRESS- MELISSA MCCARTHY for Bridesmaids

BEST ENSEMBLE CASTBridesmaids 

BEST CINEMATOGRAPHY– EMMANUEL LUBEZKI for The Tree of Life

BREAKTHROUGH PERFORMER- JESSICA CHASTAIN – The Tree of Life, The Help, The Debt, Take Shelter, Texas Killing Fields, Coriolanus

BEST SCREENPLAY – ALEXANDER PAYNE, NAT FAXON, JIM RASH for The Descendants.

BEST USE OF MUSIC – LUDOVIC BOURCE for The Artist

BEST DEBUT DIRECTOR – JOE CORNISH for Attack the Block

BEST FOREIGN LANGUAGE FILMA SEPARATION

BEST DOCUMENTARYCAVE OF FORGOTTEN DREAMS

BEST ANIMATED FEATURETHE ADVENTURES OF TINTIN



LA Film Critics Association Awards Winners (Slaying New York critics with their choices)

BEST PICTURE, Winner: "The Descendants." Runner-Up: "The Tree of Life."

BEST DIRECTOR, Winner: Terrence Malick (!!!!!!!), "The Tree of Life." Runner-Up:  Martin Scorsese, “Hugo.”

BEST ACTOR, Winner: Michael Fassbender (!!!!!!!), "A Dangerous Method," "Jane Eyre," "Shame," "X-Men: First Class." Runner-Up: Michael Shannon (!!!!!!), "Take Shelter."

BEST ACTRESS, Winner: Yun Jung-hee (!!!!!), “Poetry.” Runner-Up: Kirsten Dunst, “Melancholia.”

BEST SUPPORTING ACTRESS, Winner: Jessica Chastain, “Coriolanus,” “The Debt,” “The Help,” “Take Shelter,” “Texas Killing Fields,” “Tree of Life” Runner-Up: Janet McTeer, “Albert Nobbs.”

BEST SUPPORTING ACTOR, Winner: Christopher Plummer, “Beginners” Runner-Up: Patton Oswalt, “Young Adult.”

BEST ANIMATION: "Rango." Runner-Up: "The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn."

BEST SCREENPLAY, Winner: Asghar Farhadi (!!!!!!), “A Separation.”

BEST MUSIC/SCORE,  Winner: The Chemical Brothers (!!!!), “Hanna.”  Runner-Up: Cliff Martinez, “Drive.”

BEST PRODUCTION DESIGN, Winner: Dante Ferretti, “Hugo.”  Runner-Up: Maria Djurkovic, “Tinker Tailor Soldier Spy.”

BEST CINEMATOGRAPHY, Winner: Emmanuel Lubezki, “The Tree of Life.”

BEST DOCUMENTARY/NONFICTION, Winner: “Cave of Forgotten Dreams.”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM, Winner: "City of Life and Death." Runner-Up: "A Separation."

1 2 3 4